Proč rostoucí počet ukrajinských vojáků odmítá bojovat!

Dnešní příspěvek musíme věnovat poznatkům Petra Lavrenina ohledně skutečné situace v ozbrojených silách Ukrajiny. Petr Lavrenin je politický novinář, odborník na Rusko a bývalý Sovětský svaz. Ukrajinští vojáci stále častěji opouštějí své pozice a zveřejňují videa se stížnostmi na jejich velení. Proč se ve válkou zmítané zemi zvyšuje počet dezercí?

 

Zamyšlení se Petra Lavrenina zde:

 

Celková pomoc západních zemí Ukrajině již přesáhla vojenský rozpočet země na rok 2022, který měl činit 12 miliard dolarů. A to bez ohledu na humanitární dary od běžných občanů z celého světa. Velmi brzy dostane Ukrajina od Spojených států dalších 20 miliard dolarů pro své vojenské potřeby.

Zdálo by se, že tento obrovský přísun financí a neustálé dodávky zbraní ze zahraničí by měly vyřešit všechny problémy ozbrojených sil Ukrajiny. Její vojáci však stále častěji bez oprávnění opouštějí své pozice, odmítají jít na frontovou linii v Donbasu a zveřejňují online video zprávy, ve kterých kritizují své velitele. Je dobré pochopit, proč navzdory zahraniční pomoci Ukrajině roste počet problémů s nasazením vojenského personálu a proč ukrajinští vojáci stále častěji dezertují.

Skandální zákon předložený (ukrajinským parlamentem) poslankyní Nejvyšší rady Marianou Bezuglou, který dává důstojníkům právo popravovat vojáky za dezerci, byl stažen 24. května. Už samotný vzhled takové iniciativy však jasně ukazuje, že problém je skutečný a úřady bijí na poplach.

Jednotky ozbrojených sil Ukrajiny na Donbasu totiž stále častěji čelí situacím, kdy logistická podpora prostě neexistuje: chybí munice, jídlo i dělostřelecká podpora. Na internetu se v poslední době objevila spousta videí, která zveřejnili samotní vojáci.

Zpravidla potvrzují svůj neoprávněný odchod z frontové linie a zároveň vysvětlují své důvody. Mnoho z nich pochází od vojenského personálu z oblasti Severodoněck a Lisičansk, kde v současnosti zuří nejbrutálnější bitvy na Donbasu.

Kritika velení

 

Snad jedno z nejsenzačnějších videí zveřejněné 28. dubna (viz. níže) obsahovalo zprávu od členů 79. výsadkové útočné brigády popisující brutalitu jejich velitelů. Podle komanda byla jednotka převezena do lesa u obce Jampol v Doněcké oblasti a tam ponechána zemřít. “Seděli jsme tam pět nebo šest dní a velitelé nás opustili… A teď z nás dělají dezertéry za to, že jsme přežili… V těch jámách tam stále leží spousta mrtvol.” Zdůraznili, že požádali o pomoc, ale velitel vydal rozkaz „jít proti tankům ruku v ruce“. Nyní přeživší výsadkáři čelí obviněním za dezerci.

Zajímavé je, že po zveřejnění videa začalo mnoho čtenářů v ukrajinském segmentu internetu prohlašovat, že tato zpráva je falešná, a to potvrdil i ukrajinský prezidentský poradce Alexej Arestovič [1]. Brzy se však objevilo druhé video, natočené některými parašutisty, kteří potvrdili pravost příběhu v prvním videu a pokusili se vysvětlit, proč oslovili ukrajinský lid. ” Už nebudu nosit uniformu této brigády a polovina z nás tady to cítí stejně, ” řekl výsadkář Andrey Berezinsky [2].

Kritika velení ozbrojených sil Ukrajiny ze strany vojáků není v posledních měsících ničím neobvyklým. 115. brigáda územní obrany oznámila, že vojáci neprošli žádným výcvikem, jak se zakopat pod dělostřeleckou a minometnou palbou [3].

Vojáci v Severodoněcku natočili video , na kterém si stěžovali ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému a vrchnímu veliteli ozbrojených sil Ukrajiny Valeriji Zalužnému na nedostatek těžkých zbraní a posil. Vojáci kritizovali neschopnost svých velitelů, kteří podle nich zůstali v týlu. „Jsme prostě posláni na jistou smrt. Neexistuje žádné bojové vedení, žádný bojový velitel, žádná úcta k lidem.” [4]

Vojenské velení to opravdu neocenilo a obvinilo všechny vojáky z „dezerce“. Následně vypukl skandál za účasti příbuzných vojáků, kteří se obrátili na Kancelář prezidenta Ukrajiny o pomoc. „Můj manžel šel do války jako dobrovolník a teď sedí pod ostřelováním v Severodoněcku”.

Neexistuje žádný příkaz, jsou to jejich vlastní velitelé. A lidé, kteří opustili brigádu, byli uvězněni jako dezertéři. Jak?! Jak mohou bojovat bez vojenského vybavení? Třeba lopatami, nebo čím? řekla jedna z vojenských manželek. „115. brigáda nejsou dezertéři! Prostě je házejí jako potravu pro děla. Berou tanky s kulomety z 80. let. Proč umírají? Aby ti, co sedí v centrále, mohli dostávat hvězdy?“ vyjádřila jiná žena své rozhořčení.

Dodávky

 

Začátkem června Radio France Internationale hlásilo z místa poblíž Severodoněcka, že „ se chystá úpadek“ v ozbrojených silách Ukrajiny, protože boje v Donbasu sílí. “Mezi vojáky se objevuje hnutí nespokojenosti: stále více si stěžují na nedostatek zásob a podpory ze strany svého velení, ” poznamenalo s tím, že vojáci poblíž Lisičansku popisují dění na frontě jako ” peklo na Zemi”.

Jedním z hlavních problémů, který vojáky značně demoralizuje je zásobování. Seržant Roman Ilčenko přímo řekl francouzským novinářům, že „Rusové mají dělostřelectvo, obrněná vozidla a jejich síly jsou pětkrát až šestkrát větší než naše … Měli jsme jen kulomety a RPG z roku 1986. Kulomet Degtyarov z roku 1943. A Maxim kulomet z roku 1933. Máme i švédský přenosný protitankový raketový systém NLAW, ale nefungovala baterie. To je vše, co jsme měli,“ popsal svou poslední operaci Vladimir Charčuk, příslušník 20. praporu.

Opravář Andrej Ševčenko říká, že pokud ozbrojené síly Ukrajiny neposílí své dělostřelectvo, tak nezmůžou nic.

Již dříve informovalo jiné velké zahraniční médium o problémech se zásobováním ukrajinské armády. Na konci května The Washington Post informoval o zatčení ukrajinského velitele roty Sergeje Lapka, který nedávno poskytl novinám rozhovor [5].

 

Důstojník řekl WaPo o extrémně složité situaci na frontě, zejména v oblasti Severodonecku a Lisičansku. O složité situaci ukrajinské armády v Luganské oblasti informoval také ukrajinský generální štáb a také předseda Luganské oblastní vojenské správy Sergej Gaidai. Právě teď od ukrajinských vojáků přichází neustálý přísun takových zpráv, ale Lapkův příběh odkryl spoustu detailů.

„Než jsme byli posláni na frontu, dostali jsme útočné pušky AK-47 a absolvovali jsme trénink, který trval méně než půl hodiny. Když jsme vypálili 30 kulek, bylo nám řečeno, že další nedostaneme, protože munice je příliš drahá,“ řekl. Když byla jeho rota poslána na Donbas, dvacet lidí okamžitě odmítlo a byli zatčeni za dezerci. „Když jsme sem přicházeli, bylo nám řečeno, že budeme ve třetí linii obrany. Místo toho jsme šli do nulové linie, do frontové linie. Nevěděli jsme, kam jdeme.” Z jeho roty 120 mužů zůstalo v řadách pouze 54 – zbytek buď již zemřel, byl zraněn nebo dezertoval.

„V ukrajinské televizi vidíme, že nedochází k žádným ztrátám. Není to pravda,“ řekl velitel. Věří, že ztráty jsou utajovány, aby byla zachována morálka vojáků a široké veřejnosti. Voják poznamenal, že přes všechny potíže jejich jednotky bojovaly statečně, ale boj způsobil těžké poškození jeho rotě i dalším jednotkám v oblasti. The Washington Post píše, že k většině úmrtí došlo proto, že zranění vojáci nebyli evakuováni dostatečně rychle a často čekali 12 hodin na převoz do vojenské nemocnice v Lisičansku.

Voják se zvlášť dotkl vztahů s velením. “Naše velení nepřebírá žádnou odpovědnost.” Berou zásluhy pouze za naše úspěchy. Neposkytují nám žádnou podporu,“ řekl. Stěžoval si také na problémy s vodou a špatnou výživou – opraváři se museli spokojit s jednou bramborou denně.

Několik hodin po zveřejnění rozhovoru zadržela Bezpečnostní služba Ukrajiny (SBU) několik lidí z Lapkovy společnosti na základě obvinění z dezerce. Samotný velitel roty byl suspendován ze služby a umístěn do vyšetřovací vazby v Lisičansku a jeho další osud je neznámý. Ukrajinská média se však po jeho rezonujícím rozhovoru začala blíže věnovat videozprávám vojáků popisujících problémy na frontě.

Dezerce

 

Stejně jako u ozbrojených sil jiných zemí existují na Ukrajině legislativní ustanovení, která činí vojenský personál právně odpovědným za dezerci – článek 408 trestního zákoníku. Dezerce za stanného práva nebo v bojové situaci navíc znamená poměrně tvrdý trest – od pěti do dvanácti let vězení. Tato opatření však nezabránila vojákům v některých jednotkách ozbrojených sil Ukrajiny opustit své pozice.

 

Již v počátečním období konfliktu jednotliví vojáci své jednotky dobrovolně opouštěli. Neschopni odolat drsným podmínkám, rozhodli se nezávisle pro útěk z fronty [6]. První případy skupinové dezerce začaly na konci dubna a souvisely se zhoršením situace ozbrojených sil Ukrajiny na Donbasu. Ruské ministerstvo obrany tehdy uvedlo , že z jednotek Národní gardy Ukrajiny dezertovalo více než 860 vojáků.

Již jsme psali o případu, kdy se celá četa 115. brigády územní obrany obrátila na Zelenského a Zalužného s odmítnutím provést bojovou misi u Severodoněcka. Později podobné prohlášení zaznamenaly jednotky 58. brigády a 46. samostatného střeleckého praporu. Vojáci obvinili velení, že je uvrhlo do bezvýchodné situace jako potravu pro děla, aby ucpali nejproblematičtější oblasti fronty [7]. Byli na cestě do Záporoží, ale nakonec skončili na frontě poblíž Popasny – jednoho z nejžhavějších míst na Donbasu. Neměli těžké zbraně, nedorazily žádné zásoby a velení se ukázalo jako neschopné. V důsledku toho utrpěli těžké ztráty a museli ze svých pozic ustoupit.

Doslova ve stejnou dobu se objevil další záznam z Donbasu [8], kde příslušníci 71. brigády Jaeger přímo odmítli splnit rozkaz svých důstojníků vstoupit na bojiště neozbrojeni proti zbraním a houfnicím. Vojáci považovali rozkaz za „zločinný“ a opustili pozice. “Stojíme s kulomety proti dělům, Gradům a minometům.” Nikdo nám nepomáhá. Nemáme žádné rozumné zbraně, není nic. Jak můžeme bojovat za zemi, která o nás nestojí?“ stěžuje si jeden z vojáků. „Nechceme vlézt do mlýnku na maso a vytahovat mleté hovězí. Nemáme tanky, bojová vozidla pěchoty, děla…“ ozývá se sekunda. Na konci výzvy bojovníci dodali, že mají jen několik desítek minometů a ty „fungují, jen když chtějí“.

Zelenskij také obdržel výzvu od vojáků jednotky 7093 při 57. brigádě ukrajinské armády, kterým se to na frontě také nelíbilo [9]. Stěžovali si na nedostatek těžkých zbraní a absenci důstojníků, z nichž většina zahynula během bojů v okolí Luganska. Tyto rezonující případy naznačují, že kromě příslušníků jednotek územní obrany se ze svých pozic stahují i příslušníci řádných jednotek ukrajinské armády. Jinými slovy, i když má ukrajinská armáda dostatek personálu pro vytvoření nových brigád, nemá adekvátní počet obrněných vozidel pro jejich zásobování, takže z branců není možné vytvořit bojeschopné formace.

 

Protesty příbuzných

 

Zároveň skandály hluboce otřásají i veřejností. Daleko od bojů ve Stry na Lvovsku protestovali příbuzní bojovníků 65. praporu 103. brigády Územní obrany, když ve městě rozpoznali velitele jednotky v době, kdy jejich muži bojovali na frontě. Uvedli, že byli posláni rovnou na Donbas, nepřipravení a beze zbraní, místo aby chránili Lvovskou oblast.

Na schůzce se zástupci Územní obrany Ozbrojených sil Ukrajiny příbuzní vojáků požadovali návrat mužů domů, protože podle nich nejsou připraveni vést boj. “Nepřipravení bojovníci dostali kulomet a dva granáty a poslali je zastavit armádu, která daleko převyšovala naše vojáky,” stěžovala si Valentina Mamon ze Stry .

„Jeli dopředu ve svých autech, která si také museli sami natankovat. Strávili několik hodin v jámách se samopaly. A co je nejdůležitější, stříleli na své vlastní ustupující. Je dobře, že nebyly žádné oběti. Když dobrovolníci přinesli vysílačky, velitelství praporu je odvezlo,“ dodala Galina Sidor. Mnoho žen také říká, že nepřipravení bojovníci byli vrženi, aby zastavili nepřítele „holýma rukama“.

 

Protesty se rozšířily i do dalšího regionu na západní Ukrajině – Zakarpatí. V Chustu ženy napadly vojenského komisaře za to, že jejich muži byli posláni na Donbas bez neprůstřelných vest a přileb [10]. Obvinili vojenský odvodový úřad z porušování pravidel a úplatkářství! Podle jejich informací se z poslání na Donbass můžete vyplatit částkou 3000 dolarů.

 

Objevila se také tvrzení, že na frontu jsou posíláni lidé s chronickým srdečním onemocněním nebo astmatem. „Na základě čeho byli tito nepřipravení lidé, kteří neprošli lékařskou prohlídkou, odvedeni a posláni na frontu? Konkrétně můj manžel, který měl infarkt a potřebuje transplantaci srdce,“ řekla Inna Salautina, manželka jednoho z vojáků 101. brigády územní obrany.

Ukrajinské ministerstvo obrany nicméně nespěchá s přiznáním svých chyb, ačkoli dříve ministerstvo uvedlo, že bez předchozího výcviku nepošle lidi na frontu. Velení zároveň podotýká, že vyslání jednotek územní obrany na Donbas ze západních oblastí země je legální.

„Existuje platný zákon, novelizovaný 27. ledna, podle kterého mohou být prapory územní obrany na základě rozkazu vrchního velitele ozbrojených sil Ukrajiny z určitých důvodů zapojeny do plnění úkolů mimo své regiony,“ řekl Vitalij Kupri, poradce velitele sil územní obrany.

Konec uveřejněných myšlenek Petra Lavrenina

 

Komentář VOLIMCESKO

 

Hodnocení SVO na Ukrajině tímto politickým novinářem má pro nás mnoho přínosných informací a postřehů. Celý ZÁPAD dle MSM pumpuje na obranu kyjevského fašistického režimu na Ukrajinu obrovské množství zbraní a vojenské techniky, ale ukrajinští vojáci jich mají na frontě evidentně nedostatek! Na základě těchto skutečností by si měl obyčejný průměrný občan ZÁPADU začít klást nemálo otázek. Například:

  • Kde ve skutečnosti skončila ta veškerá vojenská pomoc?
  • Jak stará technika a jak staré zbraně se opravdu na Ukrajinu prozatím poslaly?
  • Jak je možné, že průměrný ukrajinský voják nemá k dispozici už ani to základní vojenské vybavení – ochrannou vestu, helmu, náboje atd.?
  • Jak je možné, že totožná a ukrajinským vojákům chybějící technika se objevuje jako prodejní artikl na DARKNETU?
  • Proč ZÁPAD bojuje proti Rusku opravdu do posledního Ukrajince?

Pokud byste měli skutečně vyhrát, dělali byste takovou reklamu na nábor do armády, když opravdu víte, jaký je rozdíl mezi chlapem a ….

Smrdí to, smrdí to a ještě jednou smrdí to ….

Rusové jednoznačně zvítězí, ale ….

 

Celá SVO akce na UA na nás začíná působit jako do detailů promyšlený komplot ze strany “Správců” vůči všem zainteresovaným stranám. Ruská strana asi zná celou pravdu, ale je si vědoma toho, že musí odehrát svůj part!

Prozatím se blížíme do stavu, který bude mít tyto základní rysy:

  • Ukrajina bude brzy skutečně očištěna od pravých ukrofašistů.
  • Západní Evropa plná ozbrojených ukrofašistů, které bude brzy nenávidět každý průměrně inteligentní občan západní Evropy a zároveň jim to bude těm všem fašounům a vyžírkům dávat najevo.
  • Veškerá VIDITELNÁ západní NATO evropská elita u moci se najednou ocitne na straně poražených, a to na straně fašistů!
  • Zveřejnění veškerých ukrofašistických zvěrstev během posledních 8 let včetně proběhnuvší SVO
  • Ekonomický úpadek západní Evropy + velká sociální nejistota = nastupující chudoba

Myslíme si, že tato očekávaná situace bude perfektní podhoubí pro vznik nových imperií v Evropě, změny státních hranic, pády státností a hlavně také pro reorganizaci celé výrobní sféry na starém kontinentu. Lidé budou zatlačeni do úzkých, a pak budou v podstatě akceptovat cokoliv! P(L)andemie nám to předvedla v plné parádě ….

Celá ukrajinská “anabáze” poslouží k přeformátování Evropy! Jak to teď říkal ten zlý Putin? Jo, aha, že dojde k výměně evropských elit! Veškerá evropská rádoby elitářská ŠPÍNA orientovaná na službu PAX AMERICANA bude vymetena od koryt a začne budování nových mezinárodních vztahů po celé Evropě.

První vlaštovky v ČR? Je normální, aby si ministr vnitra nechal takovým způsobem “šťourat” do vlastní strany? Vše začíná být křišťálově jasné …  Ano, PĚTIKOALICE musela vyhrát poslední volby, protože bylo nutné, aby ta veškerá ŠPÍNA viditelně “zasvinila” celou ČR!

 

Ruská armáda nepochybně zvítězí a splní oficiální Putinovo zadání ohledně denacifikace a demilitarizace ukrajinského území. Skutečná pravda je ale taková, že “Správci” ji na tento úkol dlouhodobě připravovali dodáním těch nejnovějších vojenských technologií a ze všech sil jim umetli cestičku!  Je to do očí bijící, ale i tak my říkáme, díkybohu!

Likvidace PAX AMERICANA přechází do nové fáze a ta už se silně bude dotýkat také občanů ČR. První kolo již začalo – KDYŽ STAN JE JENOM BOUDA! Držme si palce …

Zdroje: youtube.com, vn.20minut.ua, radiosvoboda.org, washingtonpost.com, strana.best, telegram.org, ctrana.online

Kolektiv VC

Obohatil Vás něčím tento článek? Pokud ANO, zvažte příspěvek na provoz portálu. Děkujeme.

Peněžitým darem podpoříte nezávislost našeho portálu. Děkujeme

Naše zprávy

Pokud padne dolar, padne i americká armáda, Izrael, Argentina a všichni ostatní blázni ...
Strach systémových stran roste

Náhodný výběr

Konec dolarového systému?

Tragédie na letecké přehlídce v americkém Texasu jako vzkaz řídícím strukturám na planetě Zemi? Příliš mnoho indícií nám napovídá, že tomu tak je! Další podstatný krok v ukončování hegemonie USA je pravděpodobně již v blízké budoucnosti před námi. Pokusíme se Vám osvětlit, proč si to myslíme. Na letecké show z druhé světové války v Texasu se srazila a havarovala dvě letadla, a to stíhačka P-63 Kingcobra a bombardér B-17 Flying Fortress – video zde [1].

Číst dál »

09/11/2001 – Teroristický útok, podvod, konec nebo začátek?

11. září 2001 je důležité datum důležité události důležitého procesu. Na tom se shodne většina pozorovatelů, kteří mají zájem nějak pochopit tehdejší událost, která ovlivnila a dále ovlivňuje vývoj směřování celé planety. Uplynulo již 20 let a dá se říci, že máme na stole několik možných výkladů, které ji vysvětlují. Každá varianta má v sobě skrytou motivaci jejích nejhlasitějších šiřitelů. Kromě jedné varianty není u zbylých nabízených možností hlavním důvodem hledat pravdu. Vyjmenujeme si hlavní

Číst dál »

Dogmata alternativních médií

Dogmata alternativních médií mají často negativní vliv na svobodné myšlení lidí hledajících pravdu o fungování světa. Tato skutečnost dělá medvědí službu všem lidem, kteří milují svobodu rozhodování a touží se samostatně vzdělávat za účelem dalšího poznání a získání nových dalších pohledů na probíhající nebo již proběhnuvší světové události. V současné době se nacházíme ve zlomovém období, které s sebou přináší mnoho změn a mnoho jevů, kterým prostě nerozumíme. To není úplně jenom naše chyba! Je

Číst dál »

Archivy

.

K zamyšlení

Dnes 28.11. 2023 nám bylo toto doručeno. Čert nikdy nespí! Tak asi za čas uvidíme "VO CO GO" ...

Vzkaz "vyvolenému"

V 7:22 29.11. jsme již pracovali. Nový systém je potřeba postupně zavádět do praxe, tak nás, prosíme, nechtějte všechny nasrat hned na začátku! Díky

Zajímavosti

V SEKCI Videa ze světa - Robot vyrobený z magnetického slizu může uchopit předměty uvnitř vašeho těla

Kalendář

Listopad 2023
PoÚtStČtSoNe
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930 

Ústava ČR

Nejnovější článek

Dozvíme se pravdu o škodlivosti očkování?

My věříme, že pravdu o škodlivosti “vakcín” proti Covid-19 se dozvíme, ale jistě ne úplně celou. Cílem onoho očkování je zcela jistě zajistit vhodný způsob přechodu lidstva z jedné epochy do druhé. Je nutné lidstvo dostat do takového nastavení, že jako celek tuto změnu v chápání života s co nejmenšími problémy zvládne. Očkování je sítem pro budoucí fungování lidské civilizace. Podle nás existuje jediný správný úhel pohledu, aby bylo možné tomuto globálnímu řídícímu manévru porozumět.

Číst dál »
Přejít nahoru