Historie peněz a uctívání Mammona (4. díl)

Jak funguje globální oligarchie? Počátky amerického bankovního systému, bostonské banky, chobotnice Morgan a Rockefellerové! To jsou ústřední body dalšího pokračování našeho seriálu. Propojení na královskou rodinu, financování a následné zisky z první světové války. 


Americký kriminální bankovní systém


Čtyři jezdci bankovnictví – Bank of America, JP Morgan Chase, Citigroup a Wells Fargo – patří mezi deset největších akcionářů prakticky každé společnosti Fortune 500. Jedním z důležitých zdrojů bohatství globální oligarchie, která vlastní tyto banky, je US Trust Corporation – založená v roce 1853 a nyní vlastněná Bank of America. Nedávným korporátním ředitelem a čestným správcem US Trust byl Walter Rothschild. Mezi další režiséry patřili Daniel Davison z JP Morgan Chase, Richard Tucker z Exxon Mobil, Daniel Roberts ze Citigroup a Marshall Schwartz z Morgan Stanley.


Deset bank kontroluje všech dvanáct poboček Federální rezervní banky. NM Rothschild z Londýna, Rothschild Bank of Berlin, Warburg Bank of Hamburg, Warburg Bank of Amsterdam, Lehman Brothers of New York, Lazard Brothers of Paris, Kuhn Loeb Bank of New York, Israel Moses Seif Bank z Itálie, Goldman Sachs z New Yorku a JP Morgan Chase Bank of New York. Schauf uvádí Williama Rockefellera, Paula Warburga, Jacoba Schiffa a Jamese Stillmana jako jednotlivce, kteří vlastní velké podíly Fedu. Schiffovi jsou uvnitř Kuhn Loeb. Stillmanovi jsou zase v Citigroup, když se na přelomu století přiženili do klanu Rockefellerů.


Bostonští „Brahmin“ bankéři


Bostonští bráhmani nebo bostonská elita jsou členy tradiční bostonské vyšší třídy, která měla britské zvyky v odívání a obchodních praktikách. Často jsou spojováni s Harvardskou univerzitou, anglikánstvím, kluby vyšší třídy, jako je Somerset v Bostonu, Knickerbocker v New Yorku, Metropolitan ve Washingtonu, DC a Pacific-Union Club v San Franciscu. Oni jsou anglo-americká elita Bostonu, jsou potomky nejstarších anglických kolonistů a jsou obvykle považováni za nejreprezentativnější v bostonských bráhmanech. Byli považováni za bílé anglosaské protestanty, kteří byli bohatými potomky původních poutníků charty kolonie Massachusetts Bay.


Suffolk Bank byla soukromá clearingová banka v Bostonu ve státě Massachusetts, která směňovala bankovky místní zajištěné bankovky za bankovky z venkovských bank, do kterých obyvatelé měst nemohli snadno cestovat. Suffolk Bank fungovala tak, že vyplácela bankovky těchto regionů za nominální hodnotu, pokud banky měly účet u Suffolk Bank. Aby se banka kvalifikovala pro takový účet, musela zaplatit počáteční vklad ve výši 2 000 $ nebo více a v případě bank, které se nenacházely v Bostonu, udržovat dostatečný zůstatek pro splacení jakýchkoliv bankovek bank, které by Suffolk Bank mohla obdržet pro vykoupení.


Počínaje rokem 1824 všechny banky v Bostonu s výjimkou New England Bank souhlasily s tím, že Suffolk Bank bude jejich agentem pro vyplácení směnek externích bank. Banka fungovala tímto způsobem až do vytvoření Bank of Mutual Redemption v roce 1858, která převzala tuto roli pro všechny banky v Nové Anglii. Po schválení zákona o národní bance z roku 1864 byla Suffolk Bank reorganizována a v roce 1865 přejmenována na Suffolk National Bank. Nadále fungovala jako národní banka, dokud nebyla v roce 1904 rozpuštěna.


Suffolk System byl první regulační bankovní systém vypořádání vzdálených bank vytvořený ve Spojených státech. Suffolk Bank se stala jednou z nejziskovějších v zemi a nadále fungovala v rámci Suffolk System, dokud si konkurenční instituce nezačaly stěžovat na diktátorské praktiky a nakonec národní legislativa zakázala státní bankovky. Systém Suffolk byl předchůdcem moderních bankovních praktik a vedl k vytvoření Federálního rezervního systému, který funguje dodnes.


Suffolk Bank se nakonec stala prvním clearingovým ústavem, který legalizoval („pral„) britskou opiovou měnu od bostonských akcionářů Levant Company. Tito Bostonští bankéři financovali bostonské brahminy společnostmi vlastněnými 100% britskou korunou (Levant, British East India, British Royal Africa) financovanými britskými bankami Rothshild-Baring. Systém Suffolk zahrnoval praní obchodu s otroky a opiem v Bostonu, díky kterému bostonští bráhmani nepřirozeně zbohatli. Opium bylo dokonce považováno za „měnu“ těmito bostonskými bráhmanskými bankéři, kteří přinesli městu velkou prosperitu.


State Street Bank and Trust


Další zkorumpovanou Boston Bank, která se stala jednou ze čtyř největších společností spravujících aktiva na světě, je State Street Bank and Trust, která byla založena v Bostonu v roce 1792. Je druhou nejstarší nepřetržitě fungující bankou ve Spojených státech a sídlí v One Lincoln. Street v Bostonu a operuje po celém světě. Společnost je pojmenována po State Street v Bostonu, která byla v 18. století známá jako „Velká ulice k moři“, když se Boston stal vzkvétajícím námořním hlavním městem.


Logo společnosti obsahuje klipr, který odráží důležitost námořního průmyslu (otroci a opium) v Bostonu během této doby. State Street Corporation poskytuje finanční služby, služby správy aktiv a je bankovní holdingovou společností. State Street je aktuálně na 15. místě na seznamu největších bank ve Spojených státech podle aktiv. Je to jedna z největších společností spravujících aktiva na světě s 3,9 bilionu USD ve správě a 43,3 bilionu USD v úschově a správě. Je největší depozitní bankou na světě, která poskytuje služby v oblasti cenných papírů. Společnost je v roce 2019 na 247. místě v žebříčku Fortune 500 a je na seznamu bank, které jsou „příliš velké na to, aby zkrachovaly“.


JP Morgan & Company


John Pierpont Morgan (1837-1913) předsedal American House of Morgan, vládl financím z rohu Wall Street a působil jako kvazi-americká centrální banka od roku 1838, kdy ji George Peabody založil v Londýně. Peabody byl obchodním společníkem Rothschildů. Rothschildové dali přednost anonymnímu působení v USA mimo jiné za fasádou JP Morgan & Company.


Finanční chobotnice Morgan rychle omotala svá chapadla po celém světě. Morgan Grenfell působil v Londýně. Morgan et Ce vládli Paříži. Rothschildovi bratranci Lambertovi založili Drexel & Company ve Philadelphii. House of Morgan se staral o Astory, DuPonty, Guggenheimy, Vanderbilty a Rockefellery. Financovalo spuštění AT&T, General Motors, General Electric a DuPont. Stejně jako banky Rothschild a Barings se sídlem v Londýně se i Morgan stala součástí mocenské struktury v mnoha zemích.


V roce 1890 House of Morgan půjčoval egyptské centrální bance, financoval ruské železnice, plovoucí brazilské provinční vládní dluhopisy a financoval argentinské projekty veřejných prací. Recese v roce 1893 posílila Morganovu moc. Ten rok Morgan zachránil americkou vládu před bankovní panikou tím, že vytvořil syndikát, který by podpořil vládní rezervy pomocí zásilky Rothschildova zlata v hodnotě 62 milionů dolarů.


Morgan byl hybnou silou západní expanze v USA, financoval a kontroloval železnice směřující na západ. V roce 1879 společnost Cornelius Vanderbilt’s Morgan financovaná New York Central Railroad poskytla preferenční přepravní sazby začínajícímu monopolu Standard Oil Johna D. Rockefellera, který upevnil vztah Rockefeller/Morgan.


The House of Morgan tak spadal pod kontrolu rodiny Rothschildů a Rockefellerů. Měl monopol na železnice, zatímco bankovní dynastie Lehman, Goldman Sachs a Lazard se připojily k Rockefellerům ke kontrolování průmyslové základny USA. V roce 1903 byl velkými bankovními rodinami založen Banker’s Trust. Benjamin Strong z Banker’s Trust byl prvním guvernérem newyorské Federální rezervní banky. Vytvoření Federálního rezervního systému v roce 1913 spojilo moc bankovních rodin s vojenskou a diplomatickou silou vlády USA. Od té chvíle pokud by jejich zámořské půjčky zůstaly nezaplaceny, oligarchové mohli nasadit americké mariňáky, aby dluhy vymohli. Morgan, Chase a Citibank vytvořily mezinárodní úvěrový syndikát.


The House of Morgan měl úzké napojení na britský rod Windsor a italský Savoy. Loebové, Warburgové, Lehmani, Lazardi, Israel Moses Seifové a Goldman Sachs také měli úzké vazby na evropskou královskou rodinu. V roce 1895 Morgan kontroloval tok zlata „do“ a také „z“ USA. První americké fúze byly v plenkách, ale bankéři je prosazovali. V roce 1897 došlo k 69 průmyslovým fúzím; v roce 1899 jich bylo 1200.


Francouzská rodina Lazardů se zapojila do zájmů House of Morgan. Lazard Freres – největší francouzská investiční banka – je ve vlastnictví rodin Lazard a David-Weill – starých janovských bankovních potomků.


V roce 1968 Morgan Guaranty spustila Euro-Clear, bruselský bankovní zúčtovací systém pro eurodolarové cenné papíry. Bylo to první takové automatizované úsilí. Někteří začali Euro-Clear nazývat „Bestie“. Brusel slouží jako sídlo nové Evropské centrální banky a NATO. V roce 1973 se představitelé Morgan tajně sešli na Bermudách, aby ilegálně vzkřísili starý House of Morgan. Morgan a Rockefellerovi poskytli finanční podporu Merrill Lynch, čímž ji posílili do velké pětice amerického investičního bankovnictví. Merrill je nyní součástí Bank of America.


V roce 1912 se konala slyšení Pujo, která se zabývala koncentrací moci na Wall Street. Téhož roku paní Edward Harriman prodala své podstatné podíly v newyorské Guaranty Trust Bank společnosti JP Morgan, čímž vznikl Morgan Guaranty Trust. Soudce Louis Brandeis přesvědčil prezidenta Woodrowa Wilsona, aby vyzval k ukončení vzájemně propojených ředitelství správních rad. V roce 1914 byl přijat Claytonův protimonopolní zákon.


Jack Morgan – syn a nástupce J. Pierponta – reagoval tím, že vyzval klienty Morgan Remington a Winchester, aby zvýšili výrobu zbraní. Tvrdil, že USA potřebují vstoupit do první světové války. House of Morgan financoval polovinu válečného úsilí USA a zároveň dostával provize od dodavatelů jako GE, Du Pont, US Steel, Kennecott a ASARCO; všichni byli klienty Morgan. Morgan také financoval britskou búrskou válku v Jižní Africe a francouzsko-pruskou válku. Pařížské mírové konferenci v roce 1919 předsedal Morgan, který vedl německé i spojenecké úsilí o obnovu.


Senátor Gerald Nye (D-ND) v roce 1936 předsedal vyšetřování a dospěl k závěru, že House of Morgan uvrhl USA do WWI z důvodu ochrany svých půjček a vytvoření vzkvétajícího zbrojního průmyslu. Nye později vytvořil dokument s názvem Příští válka, který cynicky odkazoval na „trik staré bohyně demokracie“, jehož prostřednictvím mohlo být Japonsko použito k nalákání USA do druhé světové války. Válečné štvaní bankéřů lze tedy snadno předvídat, protože jejich standardní plány na nepřetržitou válku odstartovaly 2. světovou válku a následně každou válku v moderní době.


Rockefellerové


John D. Rockefeller využil své ropné bohatství k získání společnosti Equitable Trust, která do 20. let minulého století spolkla několik velkých bank a korporací. Velká hospodářská krize pomohla upevnit Rockefellerovu moc. Jeho Chase Bank se spojila s Kuhn Loeb’s Manhattan Bank a vytvořila Chase Manhattan, čímž se upevnil dlouhodobý rodinný vztah.


Kuhn-Loebovi financovali – spolu s Rothschildy – Rockefellerovu snahu stát se králem ropy. National City Bank of Cleveland poskytla Johnu D. peníze potřebné k zahájení monopolizace amerického ropného průmyslu. Banka byla během slyšení v Kongresu identifikována jako jedna ze tří bank vlastněných Rothschildy v USA během 70. let 19. století, kdy Rockefeller poprvé zaregistroval jako Standard Oil of Ohio.


Jedním z partnerů Rockefeller Standard Oil byl Edward Harkness, jehož rodina ovládla Chemical Bank. Dalším byl James Stillman, jehož rodina ovládala Manufacturers Hanover Trust. Obě banky se sloučily pod hlavičkou JP Morgan Chase. Dvě z dcer Jamese Stillmana si vzaly dva syny Williama Rockefellera. Obě rodiny také ovládají Citigroup.


V pojišťovnictví ovládají Rockefellerové Metropolitan Life, Equitable Life, Prudential a New York Life. Rockefellerovy banky kontrolují 25 % všech aktiv 50 největších amerických komerčních bank a 30 % všech aktiv 50 největších pojišťoven.


Společnosti pod Rockefellerovou kontrolou zahrnují Exxon Mobil, Chevron Texaco, BP Amoco, Marathon Oil, Freeport McMoran, Quaker Oats, ASARCO, United, Delta, Northwest, ITT, International Harvester, Xerox, Boeing, Westinghouse, Hewlett-Packard, Honeywell, International Paper , Pfizer, Motorola, Union Carbide a General Foods a další.


Rockefellerova nadace má úzké finanční vazby na Fordovou i Carnegieho nadaci. Mezi další rodinné filantropické snahy patří Rockefeller Brothers Fund, Rockefeller Institute for Medical Research, General Education Board, Rockefeller University a University of Chicago. Rodina vlastní 30 Rockefeller Plaza a Rockefeller Center.


Rodiny Dullů a Rockefellerů jsou příbuzní (bratranci). Allen Dulles pomohl vytvořit CIA s britskou rozvědkou. Bratr John Foster Dulles předsedal falešným trustům Goldman Sachs před krachem akciového trhu v roce 1929 a pomohl svému bratrovi svrhnout vlády v Íránu a Guatemale. Oba byli zasvěcenci Skull & Bones, Council on Foreign Relations a zednáři 33. stupně.


Rockefellerové se podíleli na vytvoření Římského klubu v jejich rodinném sídle v Bellagiu v Itálii zaměřeného na vylidňování. Jejich panství Pocantico Hills dalo vzniknout Trilaterální komisi. Rodina je hlavním sponzorem eugenického hnutí, které zplodilo Hitlera, klonování lidí a současnou posedlost DNA v amerických vědeckých kruzích.


John Rockefeller Jr. vedl Populační radu až do své smrti. Jeho jmenovec je senátorem ze Západní Virginie. Bratr Winthrop Rockefeller byl guvernérem Arkansasu a zůstává nejmocnějším mužem v tomto státě.


Ale ze všech bratrů Rockefellerů je to zakladatel Trilaterální komise a předseda Chase Manhattan David, kdo stál v čele rodinné fašistické agendy v celosvětovém měřítku. Hájil íránského šáha, jihoafrický režim apartheidu a chilskou Pinochetovu juntu. Byl největším finančníkem Rady pro zahraniční vztahy, Trilaterální komise a Výboru pro účinný a trvalý mír v Asii.


Ostatní díly


Zdroje: britannica.com


Kolektiv VC

Obohatil Vás něčím tento článek? Pokud ANO, zvažte příspěvek na provoz portálu. Děkujeme.

Přejít nahoru